Belgisch Fotograaf van het Jaar Geert De Taeye gaf Mechelse kinderen een wegwerpcamera en één opdracht. Het resultaat is gratis te zien in Het Predikheren.
Wat gebeurt er als je een kind van tien een wegwerpcamera in handen geeft en vraagt om geluk te fotograferen? Geen likes, geen schermpje om meteen te controleren, geen tweede kans. Die vraag stelde fotograaf Geert De Taeye aan Mechelse kinderen tussen 8 en 12 jaar. Het antwoord hangt van 29 oktober tot 8 november in Het Predikheren in Mechelen, tijdens de eerste 10-daagse van de fotografie.
Dertig camera’s, één opdracht
Het project heet Klein geluk. De Taeye, zelf geboren in Mechelen, deelde wegwerpcamera’s uit aan dertig kinderen. De opdracht was eenvoudig: breng de kleine gelukjes uit je eigen leven in beeld. De organisatoren zijn open over hun bedoeling. Ze willen jonge beeldmakers laten kennismaken met wat zij de mooiste eigenschap van fotografie noemen: de verwondering. Wat de kinderen precies vastlegden, wordt pas tijdens de tentoonstelling zichtbaar.
Dat net De Taeye dit project trekt, is opvallend. Hij werkt vanuit Brussel als conceptueel en reclamefotograaf, met uitgekiende, vaak filmisch geënsceneerde beelden waar maanden voorbereiding in kan kruipen. Met Klein geluk draait hij dat helemaal om: geen controle, geen nabewerking, enkel wat een kind de moeite waard vindt. Begin dit jaar werd hij verkozen tot Belgisch Fotograaf van het Jaar 2026, een titel die beroepsfotografen.be hem toekende na een traject dat begon bij de Belgian Photo Awards. De FOD Economie erkent die titel officieel als meesterschapstitel.
Een bibliotheek in een barok klooster
Het Predikheren is de stadsbibliotheek van Mechelen, ondergebracht in een barok dominicanenklooster uit de 17de eeuw. Het gebouw deed later dienst als militair hospitaal en als kazerne, stond vanaf 1977 leeg en werd tussen 2011 en 2019 gerestaureerd. Het won in 2020 de Onroerenderfgoedprijs en wordt door de internationale bibliotheekfederatie IFLA gerekend tot de mooiste bibliotheken ter wereld. De kinderfoto’s hangen in de Predikherenkerk, de voormalige kloosterkerk.
Tien dagen fotografie in Mechelen
Klein geluk is een van de onderdelen van de 10-daagse van de fotografie, waarmee Het Predikheren tien dagen lang fotografie centraal zet. Het startschot valt op donderdag 29 oktober om 20 uur met de voorstelling van Iconobelge, een boek met twintig portretten van hedendaagse Belgische fotografen, samengesteld door Kaat Celis van de podcast De Donkere Kamer en schrijver en journalist Rik Van Puymbroeck. Lisbeth Imbo modereert, waarna Celis live in gesprek gaat met modefotograaf Willy Vanderperre. Tickets voor de avond kosten 12 euro.
Verder op het programma:
- een live-opname van De Donkere Kamer met Nick Hannes en Lieve Blancquaert;
- vijf films en documentaires over fotografie bij Filmhuis Mechelen;
- een gratis workshop van Sony, waarin drie fotografen hun creatieve werkwijze toelichten;
- werk van studenten van IKA Mechelen en Crescendo CVO, eveneens in de Predikherenkerk;
- Kleine gelukjes, een boek van Welcome in Mechelen met kleine gelukjes van nieuwkomers in de stad.
Het volledige programma en de tickets voor de betalende activiteiten zijn te vinden via de kanalen van Het Predikheren.
Praktisch
De tentoonstelling Klein geluk is gratis te bezoeken in Het Predikheren, Goswin de Stassartstraat 88 in Mechelen.
- donderdag 29 oktober, dinsdag 3 en donderdag 5 november: 10 tot 19 uur
- vrijdag 30 oktober, woensdag 4 en vrijdag 6 november: 10 tot 17 uur
- zaterdag 31 oktober en zaterdag 7 november: 10 tot 16 uur
- zondag 8 november: 10 tot 12.30 uur
Op zondag 1 en maandag 2 november is de tentoonstelling gesloten.
Sven Van Herck835 berichten
Sven is hoofdredacteur van Shoot. Hij schrijft over camera's, objectieven en de bredere fotomarkt, en volgt nieuwe releases van nabij op. Sven heeft een achtergrond in fotografiejournalistiek en technologie. Hij reist geregeld voor reportages en fotografeert onderweg dan ook vaak zelf.