Fujifilm instax mini Evo 2 krijgt als eerste instax een touchscreen
Beeld: Fujifilm instax
De nieuwe instax mini Evo 2 krijgt een 4,5-inch touchscreen, een grotere sensor en maakt korte video’s van het moment vóór je foto.
Vijf jaar na de eerste instax mini Evo krijgt Fujifilms populaire hybride instantcamera een opvolger. De instax mini Evo 2 houdt vast aan het concept waarmee het origineel scoorde: je fotografeert digitaal, kiest zelf welke beelden je op instax mini-film wil afdrukken en gebruikt het toestel tussendoor als printer voor je smartphone. Nieuw zijn een veel groter aanraakscherm, een hogere resolutie en een pre-capture of vooropname functie die ook de seconden vóór je foto vastlegt.
De mini Evo 2 maakt deel uit van een zeer drukke periode voor instax: in september verscheen de piepkleine instax Pal 2 en half oktober de instax SQUARE 2. Binnen de hybride Evo-familie komt het nieuwe toestel naast de duurdere instax mini Evo Cinema en instax WIDE Evo te staan, twee camera’s die we bij Shoot prezen om hun unieke creatieve mogelijkheden.
Foto’s worden niet meteen geprint, wat een voordeel kan zijn bij bepaalde onderwerpen. Beeld: Fujifilm instax
Nooit eerder gezien touchscreen
Om de instax mini Evo van de andere modellen te onderscheiden, besloot Fujifilm om er een 4,5-inch lcd-touchscreen aan toe te voegen. Ter vergelijking: de meeste systeemcamera’s hebben een schermpje van zo’n 3 inch. Het scherm is ongeveer anderhalve keer zo groot als dat van de eerste mini Evo, telt zo’n 1,23 miljoen beeldpunten en neemt zowat de volledige achterkant in. Het laat je de doen wat je zou verwachten: door je foto’s swipen en functies aan- en uitzetten, waaronder de flitser.
De analoge bediening blijft echter wel behouden. Met de lensring kies je een lenseffect, met de filmknop een filmeffect, en met de afdrukhendel druk je een foto af. Samen goed voor 100 combinaties, al heeft Fujifilm de selectie deels vernieuwd met lenseffecten zoals Afterimage en Wide-angle en filmeffecten zoals Yellow Green en Deep. Daarnaast regel je zelf de belichting (van −2 tot +2 EV) en de witbalans. Je hebt ook er een macrostand vanaf 10 centimeter, een zelfontspanner en een selfiespiegel. Nieuw is autofocus met gezichtsherkenning.
Beeld: Fujifilm instax
Grotere sensor en tot 13 megapixel
Achter de lens met een diafragma van f/2,0 zit een 1/2,77-inch cmos-sensor, een veel groter exemplaar dan de 1/5-inch-sensor van de eerste mini Evo. Standaard bewaart de camera foto’s van ongeveer 6 megapixel, maar 13 megapixel is mogelijk met een microSD-kaart in het toestel en met instax Expanded View uitgeschakeld.
Expanded View toont je een compositie die ruimer is dan wat je uiteindelijk zal afdrukken, met een duidelijk kader rond het printgebied. Zo zie je bijvoorbeeld een onderwerp het beeld binnenkomen en kan je je timing beter afstemmen. Schakel je de functie uit, dan legt de camera het volledige, bredere beeld vast.
Immersive Movie legt het moment vóór de foto vast
Met instax Immersive Movie bewaart de camera naast de foto ook een korte video van wat er net vóór de opname gebeurde. De clip duurt maximaal vijf seconden, het indrukken van de ontspanknop inbegrepen: je ziet dus zo’n vier seconden die aan je foto voorafgingen. Video’s worden verticaal (9:16) opgenomen in 560 × 992 pixels, zonder geluid, en alleen op een microSD-kaart.
Afdrukken en vernieuwde app
Afdrukken gebeurt nog altijd met de hendel, op instax mini-film. Fujifilm spreekt van een afdrukresolutie van 600 dpi, met de keuze tussen de verzadigde instax-Rich-modus en de zachtere instax-Natural-modus. Bijsnijden en helderheid, contrast en verzadiging bijstellen kan rechtstreeks in de camera.
Via de vernieuwde instax mini Evo-app kan je ook smartphonefoto’s afdrukken, je camera op afstand bedienen of zet je (enkel afgedrukte) foto’s en video’s over naar je telefoon. Naast Bluetooth is er nu ook een snellere overdrachtsmodus via wifi. Print History bundelt alles in één galerij. Opladen gebeurt via USB-C, goed voor ongeveer 90 prints per lading.
Prijs en beschikbaarheid
De Fujifilm instax mini Evo 2 is vanaf eind november 2026 verkrijgbaar voor 269,99 euro en dat enkel in het zwart/zilveren retro ontwerp. Een roze editie zoals bij de eerste generatie zal dus (nog) niet beschikbaar zijn.
Sven is hoofdredacteur van Shoot. Hij schrijft over camera's, objectieven en de bredere fotomarkt, en volgt nieuwe releases van nabij op. Sven heeft een achtergrond in fotografiejournalistiek en technologie. Hij reist geregeld voor reportages en fotografeert onderweg dan ook vaak zelf.