De Alpha A6300 is het nieuwe topmodel onder Sony's systeemcamera's met APS-C-sensor. Blikvangers zijn een krachtig autofocussysteem en de toevoeging van 4K-video. Hoe doet hij het in de praktijk?
De Alpha A6300 is het nieuwe topmodel onder Sony’s systeemcamera’s met APS-C-sensor. Blikvangers zijn een krachtig autofocussysteem en de toevoeging van 4K-video. Hoe doet hij het in de praktijk?
De A6300 volgt de A6000 op, en lijkt als twee druppels water op die voorganger. Maar aan de binnenkant is alles anders. De sensor telt nog steeds 24 megapixel, maar bevat nu 425 snelle, fasegebaseerde autofocuspunten die bijna het hele beeld bedekken. In tegenstelling tot de full-framesensor in de A7-familie is de sensor niet voorzien van beeldstabilisatie.
Een verbeterde beeldprocessor zorgt ervoor dat de A6300 een maximale reekssnelheid van 11 foto’s per seconde haalt. De beeldprocessor maakt van de A6300 ook een krachtige videocamera. In 4K-resolutie legt hij 25 frames per seconde vast; in full HD heb je de keuze uit 25, 50 of 100 fps; met die laatste kun je een 4x-slowmotioneffect toepassen.
De body van de A3600 is compact, maar ligt door de vooruitstekende grip toch goed in de hand. Hij bevat een elektronische zoeker die scherper is geworden, en een uitklapbaar lcd-scherm. Dat scherm is niet aanraakgevoelig, waardoor je het niet kunt gebruiken om snel een autofocuspunt te selecteren.
Bovenaan vind je de ontspanknop, het keuzewiel voor de opnamestand en een instelwiel voor sluitertijd of diafragma; aan de achterzijde de andere menu- en functietoetsen, met rond de selectieknop een draaiwieltje dat ook dubbelt als instelwiel voor sluitertijd of diafragma. Voor een camera die op snelheid gericht is zou een tweede toewijsbaar instelwiel aan de voorzijde, zoals op de A7-reeks, een betere keuze zijn. De A6300 kreeg een microfooningang, maar bevat geen hoofdtelefoonaansluiting. De ingebouwde flitser kan dienen als invulflits; voor krachtiger flitswerk is er een flitsschoen.
Bij de opnamestanden vinden we de vertrouwde Auto-modus, programmastand, diafragma- en sluitertijdkeuze, manuele modus, scènepresets, panoramamodus, video en twee gebruikersinstellingen.
Autofocus
![]()
Het autofocussysteem is snel en betrouwbaar, ook bij onvoorspelbare beweging (f/4, 1/2000, ISO 100, 60 mm)
De A6300 gebruikt een hybride autofocussysteem met contrastdetectie op de sensor, en fasedetectie via 425 autofocuspunten – op de A6000 waren dat er slechts 179. De 425 autofocuspunten dekken bovendien een groter deel van het beeld af, wat het makkelijker maakt om bewegende onderwerpen te blijven volgen, en om snel scherp te stellen op onderwerpen die zich niet in het midden van het beeld bevinden.
Om te bepalen waar in het beeld het autofocussysteem op zoek gaat naar een onderwerp, kun je het scherpstelgebied instellen op Breed (het hele frame), Zone (ruwweg een derde van het beeld), Midden, Flexibel punt (met keuze uit de afmetingen S, M en L), Uitgebreid flexibel punt (waarbij ook de omliggende autofocuspunten gebruikt worden, en AF-vergrendeling (waarbij de camera probeert het onderwerp waarop hij eerst scherpstelde te blijven volgen).
De autofocus is inderdaad erg snel en trefzeker. De continu-autofocus is goed in staat om bewegende onderwerpen te blijven volgen – hij doet het niet slechter dan heel wat reflexcamera’s. Een kanttekening daarbij is het gedrag van de zoeker (of het scherm) bij reeksopnames. Met de hoogste snelheid van 11 fps toont de zoeker niet het livebeeld, maar de laatst gemaakte foto – waardoor er altijd wat vertraging zit tussen wat je ziet en wat er gebeurt. Dat is werkbaar bij voorspelbare beweging zoals lopers of fietsers die naar de camera toe bewegen, maar maakt het lastig om onvoorspelbaar bewegende onderwerpen – denk aan voetballers – te volgen. Daarvoor is er een tragere optie, met 8 fps, waarbij je wel een livebeeld in de zoeker behoudt.
Prestaties en conclusie
![]()
De 24 megapixelsensor legt veel detail vast, maar recht uit de camera ogen jpeg-opnames wat zacht. Ze kunnen wat meer opscherping verdragen. Als je in raw fotografeert kan je dat in nabewerking doen; wie liever in jpeg werkt, kan in de ‘creatieve stijl’ de opscherping verhogen.
De ruisonderdrukking doet het prima voor een sensor op APS-C-formaat: gevoeligheden tot ISO 1.600 zijn goed bruikbaar. Daarboven gaat de scherpte achteruit, en bij ISO 6.400 en hoger krijg je het waterverfeffect waarbij details vervagen.
De grote troef van de A6300 is het autofocussysteem, dat de vergelijking met heel wat reflexcamera’s kan doorstaan. Het is niet alleen snel maar ook betrouwbaar, en dat is minstens even belangrijk. Je hebt niets aan het ‘snelste autofocussysteem van de wereld’ als dat regelmatig de bal misslaat. De beeldkwaliteit is prima, al hebben full-framecamera’s zoals Sony’s eigen A7-reeks bij minder goede lichtomstandigheden een streepje voor. Wie met video bezig is, zal de toevoeging van 4K op prijs stellen. Minder prettig is dan weer dan de A6300 de trend van de algemene prijsverhogingen bij Sony volgt; de A6000 kostte 649 euro, voor de A6300 tel je bijna het dubbele neer.
Prijs: 1.250 euro (body)
[extern_gallery urls=”http://cdn.minoc.com/zd_images/2016/24/145612_weba6300brussel-21.jpg||http://cdn.minoc.com/zd_images/2016/24/145612_weba6300nwsel1670zright.jpg||http://cdn.minoc.com/zd_images/2016/24/145612_weba6300brussel-13.jpg||http://cdn.minoc.com/zd_images/2016/24/145612_weba6300brussel-40.jpg” caption=”Het autofocussysteem is snel en betrouwbaar, ook bij onvoorspelbare beweging.||||Door zijn compacte formaat en snelle respons is de A6300 prima geschikt voor straatfotografie.||Bij hoge gevoeligheden treedt het waterverfeffect op.”]
Wil je beter leren fotograferen?
Neem dan een abonnement op Shoot Magazine (6x per jaar).
Shoot is hét fotografiemagazine voor en door enthousiaste fotografen. In Shoot vind je de beste tips en trucs, workshops en cursussen voor geslaagde foto’s, de knapste fotoplekjes in België, de helderste uitleg over fotografietechnieken, tests van nieuwe camera’s, lenzen en meer, plus foto’s van de beste Belgische fotografen.




