| RECENSIEOVERZICHT | |
|  PRO 
 | |
|  CON 
 | |
| PRIJS: €1299 | 9TOTALE SCORE | 
De Sony FE 24-50mm F/2.8 G heeft dan misschien niet het bereik van de populaire 24-70mm of de nieuwe 20-70mm, maar de lens is een pak compacter en laat zich makkelijker bedienen dan deze duurdere alternatieven. De scherpte is bovendien uitstekend over de hele lijn, zelfs bij f/2.8.
Met de lancering van de Sony FE 24-50mm F/2.8 G heeft Sony er opnieuw een lens bij. Het is de eerste nieuwe lens die we dit jaar zien en de eerste sinds de FE 300mm F2.8 GM OSS die in november samen met de Sony a9 III werd aangekondigd. Dit brengt het totale aantal beschikbare Sony-lenzen op 74. Met zoveel alternatieven wordt de vraag dan: voor wie is deze lens? Het antwoord vinden we bij de hybride fotograaf/videograaf.

Shoot had de kans om de nieuwe 24-50mm F2.8 G te testen in combinatie met de Sony A7C II en dit bleek een geweldig compacte combinatie te zijn. De camera en lens lijken voor elkaar gemaakt en passen samen makkelijk in je fototas, of in de rugzak die je mee op citytrip neemt.
Specificaties Sony FE 24-50mm F/2.8 G
- Adviesprijs: 1.299 euro
- Opbouw: 16 elementen in 13 groepen
- Diafragma: f/2.8 tot f/22, 11 lamellen
- Scherpstelling: automatisch/manueel
- Mount: Sony E, Sony FE
- Min. afstand: 18 cm (0,3 x vergroting)
- Filterdiameter: 67 mm
- Afmetingen: diameter 92,3 mm X 74,8 mm
- Gewicht: 440 g
Bouwkwaliteit
De lens is voorzien van een diafragmaring die vlot of stap-voor-stap met een aangename klik ingesteld kan worden. Twee lineaire motoren zorgen voor een stille en snelle autofocus met compensatie voor focus breathing. De lens is bestand tegen stof en vocht, net zoals de semi-pro camera’s van Sony, en heeft een minimale focusafstand van 0,18 meter met een maximale magnificatie van 0,3x bij 50 mm, wat zeer degelijk is.
Normaal verrast het ontwerp van een lens ons niet echt, maar de Sony FE 24-50mm F/2.8 G wist dat op één punt wel te doen: de lens is immers het kortst in de 50mm stand en wordt langer wanneer je uitzoomt. Dit zagen we nog nooit eerder bij een lens en tijdens onze testperiode konden we er niet volledig aan wennen dat we de lens moesten uitzoomen om ze op te bergen. Eens ze langere tijd deel gaat uitmaken van je standaard kit, zal dit natuurlijk wel wennen.

Beeldkwaliteit
Tijdens onze testperiode zetten we de lens in voor verschillende doeleinden, van eventfotografie tot portretten, straatfotografie en landschappen. De lens werkt prima in tandem met de mogelijkheden van de A7C II en zorgt voor een snelle en stille autofocus, gecombineerd met betrouwbare onderwerpdetectie. We hadden niet anders verwacht en het zorgt voor een zeker gemoedsrust, wetende dat een groot deel van je foto’s scherp zullen zijn.
Die scherpte zien we over de hele lijn, met de sweet spot tussen f4 en f11. Ook op f/2.8 mochten we niet klagen en pas op f/16 werden details wat zachter. Dat is wel vaker het geval en zeer redelijk voor een Sony G-lens.
Op f/2.8 merkten we wel wat vignetting op, maar dit verdwijnt naarmate je dichter bij f/4 komt en is volledig verdwenen bij f/8. Chromatische aberraties zijn onbestaande en ook lens flare bleek geen probleem te zijn.
Met 11 diafragmabladen krijg je op f/2.8 een vrij cirkelvormig bokeh, maar we merkten wel een kattenoog effect op naar de randen toe, dat van vorm verandert tussen 24mm en 50mm. Of je dit stoort hangt vooral af van je persoonlijke smaak. Het bokeh is sowieso voldoende zacht.
Voorbeeldfoto’s Sony FE 24-50mm F/2.8 G






Eindoordeel
Kijken we naar het totaalplaatje, dan is de Sony FE 24-50mm F/2.8 G een zeer indrukwekkende lens die zeker kans maakt om je lens voor elke dag te worden. Je moet dan wel bereid zijn om de voetenzoom te gebruiken, want 50mm is nog net niet hetzelfde als 70mm. Als je geen waarde hecht aan dat extra bereik, dan krijg je voor een schappelijke prijs wel een scherpe, hoge-kwaliteits standaardzoomlens in handen waar je veel plezier aan zal hebben voor foto én video.
Wil je beter leren fotograferen?
Neem dan een abonnement op Shoot Magazine (6x per jaar).
Shoot is hét fotografiemagazine voor en door enthousiaste fotografen. In Shoot vind je de beste tips en trucs, workshops en cursussen voor geslaagde foto’s, de knapste fotoplekjes in België, de helderste uitleg over fotografietechnieken, tests van nieuwe camera’s, lenzen en meer, plus foto’s van de beste Belgische fotografen.



