Fujifilm heeft een teaser gepubliceerd voor een unieke nieuwe camera, die er mogelijk al snel zit aan te komen.
Veel informatie geeft de korte video van 19 seconden niet prijs, maar de slogan “Half the Size, Twice the Story” zet wel aan tot speculatie over wat voor camera het nu juist zal worden.
Zeer compact, zoveel is zeker
De video toont alleen een silhouet van de achterkant, grotendeels verstopt in schaduw. Op basis van het formaat van de aansluitpunten voor camera straps wordt in online discussies besloten dat het toestel compacter zal zijn dan de Fujifilm X100VI, een camera die al niet direct groot te noemen is.
Ook de plaatsing van de zoeker linksboven doet denken aan de X100-serie, in tegenstelling tot de centrale plaatsing bij bijvoorbeeld de X-T5. Verder valt op dat de camera in de teaser een label heeft met daarop Provia, een bekende filmsimulatie van Fujifilm. Het is hoe dan ook raden naar hoe dit verwerkt zit in het uiteindelijke ontwerp van de camera.
Half het formaat of half-frame?
De slogan “Half the Size, Twice the Story” laat ruimte voor interpretatie. Bedoelt Fujifilm dat de body letterlijk half zo groot is? Of verwijst “half” misschien naar het opnameformaat?
Pentax lanceerde vorig jaar nog de Pentax 17 half-frame camera. Half-frame camera’s zijn analoge camera’s die gebruikmaken van standaard 35mm film, maar in plaats van de gebruikelijke opname van 24x36mm per foto, registreren ze slechts een halve beeldgrootte van 18x24mm. Hierdoor passen er twee keer zoveel opnamen op één filmrolletje (72 foto’s in plaats van 36). Dit maakte half-frame camera’s populair bij fotografen die graag creatief experimenteren of zuinig willen omspringen met film.
Het lijkt echter logischer dat een “X-Half” camera van Fujifilm eerder digitaal zou zijn. Dit brengt ons dan bij “Twice the Story” en we kunnen dan speculeren dat Fujifilm fotografen de mogelijkheid gaat geven om twee beelden te maken per foto. Deze techniek heeft de naam diptych en wordt vooral gebruikt in kunstwerken, die uit meerdere panelen bestaan om zo een verhaal te vertellen.
Verschijningsdatum
Als we kijken naar eerdere aankondigingen, zoals recent nog die van de GFX100RF, kan een officiële aankondiging al snel volgen en onze beste gok is dan ook dat we rond midden mei meer te weten komen, al dan niet met een tweede teaser in de tussentijd.
Wil je beter leren fotograferen?
Neem dan een abonnement op Shoot Magazine (6x per jaar).
Shoot is hét fotografiemagazine voor en door enthousiaste fotografen. In Shoot vind je de beste tips en trucs, workshops en cursussen voor geslaagde foto’s, de knapste fotoplekjes in België, de helderste uitleg over fotografietechnieken, tests van nieuwe camera’s, lenzen en meer, plus foto’s van de beste Belgische fotografen.